1,3 mln kary dla Rudy Śląskiej za brak odpowiedniego wskaźnika segregacji odpadów ?

Konsekwencji finansowe dla samorządów za brak odpowiedniego wskaźnika segregacji odpadów? Jest na to 1 sposób

 

Jest tylko 1 sposób na uniknięcie konsekwencji finansowych.
 

Decyzją Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach, Ruda Śląska może zapłacić 1,3 mln zł  za nieosiągnięcie wskaźnika segregacji odpadów.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w 2020 r. Ruda Śląska miała przygotować do recyklingu co najmniej połowę podlegających segregacji odpadów: papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła . Rudzie śląskiej udało się osiągnąć wynik na poziomie 30%, co może mieć swoje konsekwencje finansowe w wysokości 1,3 mln zł. W podobnej sytuacji znalazł się także Bytom.

Wartość nałożonej kary - blisko 1,3 mln zł, to kwota, za którą - jak mówił Krzysztof Mejer wiceprezydent miasta - można zbudować kilka placów zabaw, parkingów. W przeliczeniu na jednego mieszkańca Rudy Śląskiej oznacza to ponad 10 zł kary na osobę.
źródło - samorzad.pap.pl

  • W 2020 wiele gmin w całym kraju nie osiągnęło 50 procent wskaźnika segregacji wybranych surowców.
  • Gminy mogą występować o zawieszenie kar i stosowanie programów naprawczych. Przede wszystkim jednak muszą pomyśleć, jak osiągnąć 50 procent odpadów przekazanych do recyklingu.
  • Samorządy nie mogą, choć pojawiały się takie próby, przerzucić odpowiedzialności na firmy zajmujące się odpadami. To gmina ma osiągnąć poziomy recyklingu. Samorządom brakuje skutecznych narzędzi, a często także wizji i determinacji.   

źródło:  portalsamorządowy.pl

Czy można spodziewać się kolejnych kar dla samorządów?

Wszystko wskazuje na to, że to dopiero początek i każdy powinien znaleźć sposób na ich uniknięcie.

Jak zabezpieczać się na wypadek konsekwencji finansowych?

Dla zabezpieczenia gminy przed nieporządanymi decyzjami inspektoratów ochrony środowiska należy wziąć pod uwagę 3 istotne elementy:

1 - wizję - plan działania
2 - determinację
3 - skuteczne narzędzie


Wizja - głównym wyzwaniem samorządów jest małe zaangażowanie mieszkańców w segregację odpadów. Niestety samorząd ponosi odpowiedzialność za poziom segregacji odpadów. Umiejętne budowanie świadomości mieszkańców i plan działania, mogą skutecznie poprawić stan segregacji.


Determinacja -  kontrolowanie każdego mieszkańca jest bardzo trudne, szczególnie gdy nie wiadomo kto z deklarujących segregację odpadów faktyczne te odpady segreguje. Przy pomocy skutecznego narzędzia można by zwiększyć poziom edukacji mieszkańców i wesprzeć ich w regularnej segregacji.


Na podstawie rozmów z samorządami znaleźliśmy sposób,  dzięki któremu można wesprzeć samorząd edukując mieszkańców z zakresu segregacji odpadów, przypominając im o terminach wywozu, informując o zasadach prowadzenia selektywnej zbiórki


Dowiedz się czy nasza metoda sprawdzi się w Twoim samorządzie.

Napisz do nas:

 

Przewiń do góry