Dostosowanie BIP-u do standardu WCAG 2.1 jest sporym wyzwaniem dla podmiotów publicznych, ponieważ zgodnie z ustawą z 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych, BIP musi spełniać aż 49 wytycznych. Zazwyczaj Biuletyny Informacji Publicznej spełniają tylko podstawowe kryteria dostępności cyfrowej, często zastosowane w niewłaściwy sposób.
Jedną z głównych obaw, jakie sygnalizują nam klienci jest przeniesienie treści z dotychczasowego BIP i wprowadzanie ich do nowego biuletynu. Podczas, gdy proces uruchomienia nowego BIP można przeprowadzić stosunkowo szybko przy odpowiednich rozwiązaniach informatycznych. Wystarczy utworzyć kopię statyczną dotychczasowego Biuletynu Informacji Publicznej, następnie podpiąć ją do nowej wersji w postaci linku kierującego do materiałów archiwalnych.
Informacja od sekretarza stanu
Z informacji przesłanej przez Sekretarza Stanu KPRM do: urzędów marszałkowskich, starostw powiatowych, urzędów gmin i miast wynika, że do 31 marca 2022 r., należy podjąć i skoordynować działania niezbędne do wdrożenia wymogów ustawy na stronach internetowych i aplikacjach mobilnych.
Czy istnieje sposób na sprawne dostosowanie BIP-u ramach dostępności cyfrowej podmiotów publicznych
Wdrożenie nowego BIP-u w standardzie WCAG 2.1 można zrealizować w 3 krokach.
Krok 1 - konsultacja
W kontekście wprowadzenia standardu niezbędna jest konsultacja z ekspertem, który już po krótkiej, pobieżnej analizie strony BIP wskaże, czy i jakie kroki trzeba podjąć aby spełnić standard WCAG 2.1. Podpowie odpowiednie rozwiązania i rozwieje wszelkie obawy.
Krok 2 - analiza BIP-u urzędu
Kolejnym krokiem jaki należy podjąć to analiza aktualnego BIP-u. Okazuje się, że dostępność cyfrowa urzędów jest wdrażana nieprawidłowo, a wynika to z braku weryfikacji dodanych funkcjonalności.
Na co należy zwrócić uwagę aby wprowadzone wytyczne spełniały wymogi standardu?
Zobacz 5 przykładów:
- Widoczny focus - funkcja umożliwia wyróżnianie wybranego elementu strony oraz nawigowanie stroną za pomocą tabulatora, bez użycia myszki. Focus nie spełnia wymogów WCAG 2.1, jeżeli podczas nawigowania stroną zanika lub nie wyróżnia się na tle pozostałych elementów strony.
- Powiększanie - opcja zgodna z wytycznym powinna powiększać wszystkie elementy strony włącznie z menu oraz ikonami. Przy powiększaniu teksty nie powinny na siebie nachodzić.
- Deklaracja dostępności - stosując się do WCAG 2.1 należy pamiętać, że deklaracja jest dokumentem cyfrowym, posiadającym odpowiednie znaczniki cyfrowe. Błędem jest umieszczanie deklaracji w formie linku odwołującego do innego miejsca strony lub skanu dokumentu. Wedle założeń powinna być dostępna na każdej podstronie serwisu.
- Kontrasty - To szczególny element, na który należy zwrócić uwagę. Należy wyjść naprzeciw osobom posiadającym bariery cyfrowe i ułatwić im zapoznanie się z informacjami zawartymi na stronie poprzez dostosowanie kontrastów. W BIP musi być zachowany odpowiedni poziom kontrastu pomiędzy tłem, a tekstem, który powinien być dobrze widoczny. Przy dostosowaniu kontrastów nie zaleca się używania np. żółtej czcionki na białym tle.
- Odstępy - Zachowanie odpowiednich odległości interlinii między wersami i akapitów w tekście to również warunki dobrze dostosowanego BIP-u w ramach dostępności cyfrowej.
Krok 3 - realizacja
Wdrażanie dostępności cyfrowej jest sporym wyzwaniem. Brak posiadanej deklaracji dostępności oraz brak dostosowania do standardu, a także nieprawidłowo wprowadzone funkcjonalności, skutkują konsekwencjami finansowymi. Możliwe kary dla urzędów są opisane w ustawie o dostępności cyfrowej.
Dobrą praktyką jest przekazanie obowiązku wdrożenia standardu firmie specjalizującej się w tym zakresie. Dzięki temu rozwiązaniu, zyskują Państwo pewność, że BIP jest prawidłowo dostosowany do osób posiadających określone bariery cyfrowe.
Po finalizacji obowiązku dostosowaniu BIP-u do standardu, mogą Państwo otrzymać certyfikat, potwierdzający zgodność z aktualnymi wytycznymi.
Skonsultuj z nami swój Biuletyn Informacji Publicznej:
- Napisz do nas i krótko opisz wyzwanie, z którym się mierzysz.
( Wysyłając wiadomość nie zapomnij o przesłaniu linku do BIPu, który będziemy omawiać, oraz numeru telefonu jeżeli chcesz abyśmy skontaktowali się telefonicznie.) - Po otrzymaniu maila, nasz ekspert specjalizujący się w wytycznych standardu WCAG 2.1 wstępnie przeanalizuje Twój BIP.
- Skontaktujemy się z Tobą. Podczas rozmowy skonsultujemy aktualny stan dostosowania BIP-u do standardu WCAG 2.1
- Przeanalizujemy możliwości przeprowadzenia audytu Biuletynu Informacji Publicznej.
(Pamiętaj, że audyt wskaże wszystkie błędy, które należy poprawić aby zachować zgodność z WCAG 2.1) - Następnie po przeprowadzonym audycie wskażemy listę poprawek, którą należy wprowadzić na stronie BIP.
- Po wprowadzeniu poprawek przez Twój dział IT, nasz specjalista przystąpi do ponownego zweryfikowania biuletynu. Po jego zatwierdzeniu otrzymasz od nas certyfikat, potwierdzający zgodność z 49 wytycznymi standardu.
(Pamiętaj, że certyfikat możesz umieścić na swojej stronie jako dowód w razie kontroli )