Czy jesteś pewny, że Twój BIP spełnia wszystkie wytyczne ustawy o dostępności cyfrowej?

Deklaracja dostępności

Okazuje się, że w wielu urzędach wytyczne standardu WCAG 2.1 (web content accessibility guidelines) są wprowadzane nieprawidłowo, przez co w dalszym ciągu nie spełniają wymogów zawartych w ustawie z 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Dzieje się tak dlatego, że wprowadzone funkcjonalności w ramach dostępności cyfrowej nie są testowane.

Należy pamiętać o tym, że wytyczne standardu zostały dopracowane z myślą o osobach z barierami cyfrowymi, dla których poruszanie się po stronach oraz odczytywanie informacji na nich zawartych jest utrudnione.

Czy przetestowałeś wprowadzone wytyczne WCAG 2.1 w Twoim BIP-ie?

Zobacz 5 przykładów potwierdzających nieprawidłowe wdrożenie dostępności cyfrowej.

  1. Widoczny focus - funkcja umożliwia wyróżnianie wybranego elementu strony oraz  nawigowanie stroną za pomocą tabulatora,  bez użycia myszki. Pojawiają się przypadki, w których focus nie spełnia wymogów WCAG 2.1, ponieważ podczas nawigowania stroną zanika lub nie wyróżnia się na tle pozostałych elementów strony.
  2. Powiększanie - opcja zgodna z wytycznym powinna powiększać wszystkie elementy strony włącznie z menu oraz ikonami. Jeżeli przy powiększaniu teksty nachodzą na siebie lub któryś z tekstów nie powiększa się wraz z pozostałymi, to nie może być mowy o założeń standardu.
  3. Deklaracja dostępności - stosując się do WCAG 2.1 należy pamiętać, że deklaracja jest dokumentem cyfrowym, posiadającym odpowiednie znaczniki cyfrowe. Błędem jest umieszczanie deklaracji w formie linku odwołującego do innego miejsca strony lub skanu dokumentu. Wedle założeń powinna być dostępna na każdej podstronie serwisu.
  4. Kontrasty - To szczególny element, na który należy zwrócić uwagę. Należy wyjść naprzeciw osobom posiadającym bariery cyfrowe i ułatwić im zapoznanie się z informacjami zawartymi na stronie.  poprzez dostosowanie kontrastów. Nieprawidłowe wdrożenie nie zachowuje odpowiedniego poziomu kontrastu pomiędzy tłem, a tekstem.
  5. Odstępy - brak zachowania odpowiednich interlinii między wersami i akapitami w tekście to również błąd skutkujący potencjalnymi konsekwencjami dla urzędu.


Skontaktuj się i przetestuj wytyczne WCAG 2.1

Napisz do nas:

 

Przewiń do góry