Biuletyn Informacji Publicznej - Wdrożenie i prowadzenie systemu BIP

Wprowadzenie

biuletyn informacji publicznej.png

Biuletyn Informacji Publicznej (BIP) jest rozwiązaniem, które spełnia aktualne wymagania prawne, dotyczące dostępności cyfrowej.

Wszystkie dane w BIP są publikowane w uniwersalnym formacie XML. Dzięki temu BIP spełnia warunek neutralności technologicznej, wymaganej przepisami. Biuletyn jest dostępny na urządzeniach mobilnych typu smartfony i tablety.

Dodawanie treści w BIP nigdy nie było tak proste. Łatwo dodasz tytuł, treść artykułu, datę publikacji oraz termin kiedy wpis automatycznie zostanie ukryty. Edytor tekstu jest zmodyfikowany tak aby spełnić wymogi WCAG 2.1 i deklaracji dostępności.

BIP jest dostępny w standardzie WCAG 2.1. Co to oznacza dla Ciebie i użytkowników Twojej strony?

  • treści są wyświetlane w czterech odmiennych kontrastach i w wybranym rozmiarze czcionki - użytkownicy słabowidzący i niedowidzący mogą samodzielnie zapoznać się z treściami na stronie,
  • stronę można rozbudować o elektronicznego lektora - lektor czyta treści osobom niewidomym i niedowidzącym oraz wspomaga nawigację na stronie poprzez czytanie nazw odnośników,
  • użytkownik może obsługiwać stronę samodzielnie, gdy ma ograniczoną sprawność ruchową i poruszać się po stronie za pomocą klawiatury,
  • Twoje publikacje są sprawdzane pod kątem zgodności z WCAG 2.1 - otrzymujesz narzędzie, dzięki któremu przed publikacją treści, możesz szybko sprawdzić, czy spełnia standardy dostępności.

Tworzymy BIP nie tylko dla urzędów gmin, powiatów i miast. Przygotujemy Elektroniczny Biuletyn Informacji Publicznej również dla szkół, przedszkoli, domów kultury, szpitali i innych jednostek administracji publicznej. 

Zamówiony przez Ciebie BIP będzie dostępny już po godzinie od zamówienia.

Skontaktuj się
Oferta BIP

Funkcjonalności

Moduł aktów normatywnych

Dzięki modułowi opublikujesz akty normatywne bezpośrednio z plików zipx programu Legislator. Wszystkie ustawy, rozporządzenia oraz ich projekty będą uporządkowane i dostępne dla użytkowników w jednakowym formacie.

Dzięki tej funkcjonalności z dowolnego dokumentu w postaci np. pdf, word itd. jesteś w stanie stworzyć akt normatywny, który zawiera m.in.  numer aktu, datę wydania, przedmiot regulacji, status aktu normatywnego, jego ważność oraz określenie podmiotu odpowiedzialnego. Dzięki tym informacjom łatwiej wyszukasz dokument w serwisie.

Moduł Kart Usług

Z jego pomocą stworzysz spójną listę usług publicznych, które są świadczone w Twoim urzędzie drogą elektroniczną. Mieszkańcy uzyskają informację, które ze spraw załatwią online. Lista usług obejmuje sprawy realizowane przez ePUAP i poza platformą.

Typy treści

Typy treści - dzięki typom treści w łatwy sposób można opracować dowolne rejestry. Moduł idealnie sprawdza się w tworzeniu np. rejestru umów, rejestru oświadczeń majątkowych, rejestru zamówień publicznych, rejestrów aktów prawnych. Dzięki niemu można uporządkować sposób dodawania wpisów do BIP czy strony www.

Przykładowy rejestr: https://bip.przemysl.pl/41224/3530/biuro-rzeczy-znalezionych.html

Generator stopki e-mail

Generator stopki e-mail - umożliwia stworzenie stopki mailowej na podstawie 1 z 4 dostępnych szablonów wedle własnych preferencji. Administrator może wygenerować stopki dla całego zespołu lub dany użytkownik może dopasować stopkę do swoich upodobań. Stopka działa na wszystkich popularnych programach pocztowych.

Intuicyjna struktura menu BIP umożliwi Ci łatwe dodawanie i usuwanie zakładek oraz definiowanie ich nazw w sposób przyjazny dla użytkownika. Istniejące artykuły przypniesz do dowolnej zakładki. Możesz też przekierować użytkownika po kliknięciu w zakładkę pod wskazany zewnętrzny adres www, np. google.pl.

Dostępność cyfrowa

Dostępność plus
Jesteśmy oficjalnym partnerem
programu "Dostępność Plus"

Wersja strony w standardzie WCAG 2.1 umożliwia korzystanie z Twojej strony osobom słabowidzącym i z ograniczoną sprawnością ruchową. Wyświetlanie treści w czterech kontrastach i w różnych rozmiarach czcionki oraz elektroniczny lektor, który czyta nazwy odnośników ułatwia użytkownikom niedowidzącym zapoznawanie się z treściami. Możliwość obsługi strony wyłącznie przy użyciu klawiatury sprawia, że użytkownicy sprawnie poruszają się po niej, gdy nie mogą korzystać z myszki np. z powodu unieruchomionej ręki.

Do Twojej dyspozycji w panelu administracyjnym udostępniamy narzędzie, dzięki któremu przed publikacją treści możesz sprawdzić zgodność publikacji z wytycznymi WCAG 2.1. Zawsze będziesz mieć pewność, że nowe treści na stronie spełniają wymogi Deklaracji dostępności.

Metryczka BIP

Metryka Biuletynu Informacji Publicznej określa osoby i daty dla poszczególnego artykułu/podstrony. Zawiera między innymi daty wytworzenia, opublikowania, zmodyfikowania treści przez konkretnego użytkownika. W każdej podstronie w Biuletynie Informacji Publicznej będziesz mógł określić datę wytworzenia treści oraz podmiot i osobę odpowiedzialną za publikację treści na Biuletynie Informacji Publicznej.

Publikacja treści wewnątrz serwisu

Możliwość powiązania z poziomu artykułu/ podstrony/newsa z dowolną zakładką menu,

Opublikowanie artykułu w wielu miejscach na raz np. w aktualnościach na stronie www i jednocześnie w ogłoszeniach na BIP, czyli raz dodajesz artykuł żeby go umieścić w wielu miejscach: w serwisie www i BIP.

Tworzenie archiwum treści

Jednym kliknięciem możesz przenieść dowolny artykuł/wpis/podstronę do archiwum Biuletynu Informacji Publicznej (BIP), który zostanie ten wpis oznaczony jako “archiwalny”.  Odnalezienie dowolnego wpisu archiwalnego jest możliwe z poziomu wyszukiwarki BIP.

Menadżer plików

W module menadżer plików, wgrasz dowolne załączniki o maksymalnym rozmiarze pojedynczego pliku aż do 100MB. Dodatkowo istnieje możliwość podmiany dowolnego załącznika, we wszystkich miejscach gdzie został on opublikowany bez konieczności edytowania każdej podstrony czy artykułu. Linki do poszczególnych plików są generowane dynamicznie dzięki czemu uporządkujesz swoje pliki i foldery w menadżerze plików, a linki do plików w artykule zawsze będą aktualne.

Logi zdarzeń

Posiadając nasz Biuletyn Informacji Publicznej uzyskasz dostęp jako administrator do wszystkich zdarzeń między innymi do informacji o usunięciu dowolnego pliku, informacje od edycji dowolnej podstrony i nie tylko.

Kosz

Wszystkie usunięte artykuły/podstrony oraz pliki przenoszone są do kosza na 30 dni, przez ten okres istnieje możliwość przywrócenia podstrony oraz dowolnego pliku lub pobranie pliku na swój komputer.

Certyfikat SSL

Podstawa bezpiecznego funkcjonowania w sieci: zapewnia szyfrowanie danych przesyłanych między serwerem a przeglądarką, dzięki czemu pozostają one prywatne i chronione przed hakerami.

Moduł WebReader

Zapewnia możliwość czytania treści strony przez elektronicznego lektora bez limitu długości.

Personalizacja wyglądu BIP

Za dodatkową opłatą możemy spersonalizować wygląd BIP-u pod indywidualne preferencje.

Moduł deklaracji dostępności

Zadbaj o zgodność nowych publikacji na stronie z wytycznymi WCAG 2.1. Moduł deklaracji dostępności daje pewność, że stworzona treść spełnia wymogi dostępności cyfrowej.

Moduł rejestr umów

Umożliwia tworzenie każdego rejestru w zależności od potrzeb urzędu np. Rejestru wydanych oświadczeń czy rejestr upoważnień.

Skontaktuj się

Przykładowe realizacje

Integracje

Strona internetowa

BIP jest zintegrowany ze stroną www urzędu lub instytucji. Dzięki temu sprawnie dołączysz treść BIP do aktualności pojawiających się na Twojej stronie oraz zintegrowanej aplikacji mobilnej. Ułatwisz zapoznanie się z treścią biuletynu m.in. użytkownikom, którzy przeglądają ogłoszenia o przetargach, bądź wolnych posadach w urzędzie.

System Obiegu Dokumentów SOD365

Integracja z SOD365 umożliwi Ci publikowanie dokumentów bezpośrednio na BIP. Proces zamieszczania nowych treści w biuletynie zostanie zautomatyzowany. Nie musisz wprowadzać do BIP dodatkowych informacji o dokumentach i statusie spraw interesantów -  SOD365 zrobi to za Ciebie.

e-PUAP

Dzięki integracji z e-PUAP umieścisz w BIP listę elektronicznych formularzy w ujednolicony sposób. Mieszkańcy uzyskają dostęp do wszystkich wniosków, które mogą złożyć online w Twoim urzędzie.

Platforma SkyCMS

Autorska platforma do zarządzania treścią zapewnia bezpieczeństwo danych. Informacje w BIP są chronione przed modyfikacją przez niepowołane osoby, a użytkownicy strony mają pewność, że chronisz ich prywatność. Dzięki SkyCMS w razie przypadkowego usunięcia treści z BIP, możesz przywrócić je przez 30 kolejnych dni.

Rada365

Porządek obrad, projekty uchwał, imienne wyniki głosowań oraz interpelacje automatycznie prześlesz do BIP z zachowaniem wymagań prawnych dla informacji publicznej. System RADA365 umożliwi Ci zamieszczenie w biuletynie nagrania sesji wraz z odnośnikami czasowymi, które kierują do wybranych punktów posiedzenia. Protokół z obrad możesz wyeksportować również do PDF lub edytora tekstu.

Transmisja online

Automatycznie zamieścisz w BIP transmisję posiedzeń rady, dostępną nawet dla kilku tysięcy użytkowników jednocześnie i po zakończeniu transmisji automatycznie zarchiwizujesz nagrania. System utworzy kopie zapasowe plików z archiwalnymi transmisjami, zabezpieczając je przed przypadkowym usunięciem. Mieszkańcy będą mogli śledzić obrady na żywo lub w wolnym czasie obejrzeć zapisane nagrania.

Oferta BIP
Skontaktuj się

Często zadawane pytania

W tej sytuacji wykonujemy kopię statyczną całego serwisu BIP, dzięki której zachowujecie Państwo stronę w formie archiwalnej, tylko do odczytu. Jednak taka sytuacja zdarza się na prawdę niezwykle rzadko.

Akt normatywny dodajemy poprzez wybranie konkretnego pliku zipx. Przy poprawnym załadowaniu plików zostanie utworzona i zapisana nowa strona w wersji roboczej, a pliki aktów normatywnych zostaną automatycznie zapisane w menadżerze plików, w katalogu akty normatywne.

Tak, w tym celu wystarczy bez konieczności edycji strony przejść do menadżera plików, zaznaczyć plik do podmiany i kliknąć “Zamień plik”.

Tak, operacja ta jednak jest wykonywana przez nasz dział techniczny.
Przewiń do góry