Jak uzyskać Prawo jazdy przez Internet?

3.jpeg

Właśnie udało Ci się zdać prawo jazdy albo już je masz, ale chcesz zdobyć kolejną kategorię? Jeździsz od kilku lat, ale na wakacjach zgubiłeś dokumenty? W każdym z tych przypadków potrzebujesz uzyskać dokument. Aby to zrobić, masz dwa wyjścia: tradycyjnie udać się do urzędu albo zrobić sobie kawę i załatwić tę sprawę w domu. W związku z tym, że pierwsze rozwiązanie nie należy do zbyt atrakcyjnych, w tym artykule dowiesz się jak w prosty sposób załatwić prawo jazdy przez Internet.

Co  po kolei ?

 1. Profil zaufany na ePUAP

Podstawową rzeczą, jaką trzeba zrobić, żeby załatwiać wszelkie sprawy urzędowe przez Internet, jest założenie konta na elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej (ePUAP). Aby uwierzytelnić konto na platformie, wystarczy jedna wizyta w urzędzie — szczegóły dot. rejestracji na ePUAP znajdziesz tutaj: http://bit.ly/2cT16xl. Profil Zaufany pozwoli Ci na wysyłanie online wielu wniosków do różnych polskich urzędów.

 1. Wizyta u lekarza

Na początku przygody z prawem jazdy czeka Cię wizyta u lekarza, który oceni czy Twój stan zdrowia jest odpowiedni, abyś mógł zostać kierowcą. Najlepiej skontaktować się ze szkołą jazdy, w której chcesz robić kurs, ponieważ szkoły współpracują w tej kwestii z lekarzami. Po wizycie dostaniesz orzeczenie, które będzie Ci niezbędne w dalszej procedurze.

 1. Płatności

Musisz zapłacić za wydanie prawa jazdy. Opłaty można dokonać przelewem na numer urzędu, do którego składasz wniosek i wynosi ona 100,50 zł. Nie wiesz do jakiego urzędu się zwrócić? Sprawdź, gdzie będziesz wysyłał wniosek i opłacał dokument:

 1. Zwróć się do starostwa powiatowego w Twoim miejscy zamieszkania.
 2. Jeśli mieszkasz w mieście na prawach powiatu - kieruj się do urzędu miasta
 3. Jeśli mieszkasz w Warszawie- dokumenty składasz w urzędzie dzielnicy Twojego miejsca zamieszkania.
 1. Wnioskowanie o prawo jazdy - Numer Profilu Kandydata na Kierowcę (nr PKK)

Numer PKK jest uniwersalnym numerem kandydata na kierowcę umożliwiającym weryfikację Twojej osoby w szkole jazdy oraz w urzędach. Po zmianach prawnych z 2014 roku, żeby w ogóle rozpocząć kurs, musisz mieć przypisany ten numer. Wydaje się go nie tylko w przypadku, gdy pierwszy raz wnioskuje się o prawo jazdy, ale także w przypadku poszerzenia uprawnień. Aby go uzyskać, należy udać się do wydziału komunikacji stosownie do stałego miejsca zameldowania albo przesłać wniosek przez ePUAP.

Jak złożyć wnioski?

 1. Odszukaj usługę „Uzyskanie prawa jazdy”.
 2. Wypełnij formularz i  dołącz następujące dokumenty :
 • skan dokumentu tożsamości (dokument musi potwierdzać twój adres zameldowania)
 • skan orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem
 • skan badania psychologicznego (jeśli dot. Kategorii, o którą się ubiegasz)
 • zdjęcie (wymiary 3,5 x 4,5, widoczny lewy profil, okryte lewe ucho, zdjęcie w kolorze)
 • skan odręcznego podpisu – umieszczany na dokumencie prawa jazdy
 • pisemna zgoda opiekunów prawnych - w przypadku osób, które nie skończyły jeszcze 18 lat
 • kopia prawa jazdy jeśli takie posiadasz
 • elektroniczne potwierdzenie przelewu opłat
 • inne niezbędne dokumenty dla kategorii prawa jazdy o którą się ubiegasz ( szczegóły znajdziesz na ePUAP)
 1. Wyślij przez platformę wniosek do odpowiedniego urzędu
 2. Wyślij pocztą do urzędu oryginały - zdjęcie, orzeczenie lekarskie, oryginał zgody rodziców jeśli jesteś osobą niepełnoletnią.

 

Urząd ma obowiązek wydać ci numer PKK w ciągu 2 dni roboczych. W praktyce powinieneś dostać go od ręki - jeśli udałeś się do urzędu. Gdy korzystasz ze ścieżki zdalnej dostaniesz go na swoje konto w ePUAP albo za pośrednictwem poczty - zależnie od opcji jaką zaznaczyłeś w wniosku.

5) Zapisz się na kurs i zdaj egzamin

6) Gdy zdasz pozytywnie egzaminy, WORD wysyła informacje do urzędu i po 9 dniach roboczych Twoje prawo jazdy powinno być gotowe. Możesz je odebrać w urzędzie albo zlecić wysyłkę pocztą. Pamiętaj jednak, że jeśli posiadasz poprzednie prawo jazdy, musisz je najpierw odesłać! Tylko wtedy nowy dokument może zostać wysłany do ciebie pocztą.

Na stronie  www.info-car.pl logując się przez swój PESEL oraz imię i nazwisko, możesz sprawdzić, czy dokument jest już gotowy do odbioru.

Prostsza alternatywa

Istnieje drugi sposób, by załatwić prawo jazdy przez internet. Jeżeli w Twoim urzędzie zostało wdrożone Elektroniczne Biuro Obywatela, stosowny wniosek wypełnisz za jego pomocą.

Profil ePUAP dalej będzie wymagany, ale przewaga EBO jest oczywista – system na bieżąco informuje Cię, czy Twoja sprawa została już rozpatrzona i czy możesz już odebrać dokument.

A to tylko jedna z kilkudziesięciu spraw, którą załatwisz za pomocą tej platformy.

× Wyszukaj w serwisie