27 czerwca odbyła się konferencja samorządowa, której byliśmy organizatorem. Ponad 50 przedstawicieli z 46 miast i gmin rozmawiało o dostępności cyfrowej w obliczu nowej Ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych przyjętą 25 czerwca przez Rząd. Zakłada on, że w jednostkach publicznych (m. in. urzędach, placówkach służby zdrowia, szkołach) znikną bariery architektoniczne i cyfrowe.
Problem dostępności dotyka już 30 proc. naszego społeczeństwa, ale należy pamiętać, że dostępność nie dotyczy tylko osób z problemami ze wzrokiem czy słuchem, ale też osób starszych,
z problemami poznawczymi czy neurologicznymi.
Dostępność oznacza umożliwienie dostępu do informacji zawartych na serwisach www dla wszystkich, co pozwala im postrzegać, rozumieć, nawigować i wchodzić w interakcje.
Większość stron www, BIP, aplikacji mobilnych ma jakąś barierę dostępności, która utrudnia osobom niepełnosprawnym korzystanie z nich. Ważne jest to, aby identyfikować te utrudnienia i sukcesywnie je usuwać. To nie jednorazowe działanie a proces, który musi być ciągły.
Pamiętajmy też o tym, że postępowanie zgodnie z wytycznymi dotyczącymi dostępności poprawia ogólną użyteczność serwisów www, co pomaga w korzystaniu również w pełni sprawnym użytkownikom.
Oto kilka pomysłów jak być bardziej dostępnym:
- Twórzmy proste, zrozumiałe teksty
- Umieszczajmy opisy do zdjęć
- Dbajmy o kontrasty oraz możliwość powiększania czcionek
- Pomyślmy o transkrypcji nagrań wideo
- Pilnujmy, aby informacje były aktualne
- Uporządkujmy nasze Menu
- Sprawdźmy, czy nasza strona posiada dobrą wersję mobilną