Konferencja samorządowa o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych

Konferencja samorządowa.jpeg

27 czerwca odbyła się konferencja samorządowa, której byliśmy organizatorem. Ponad 50 przedstawicieli z 46 miast i gmin rozmawiało o dostępności cyfrowej w obliczu nowej Ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych przyjętą 25 czerwca przez Rząd. Zakłada on, że w jednostkach publicznych (m. in. urzędach, placówkach służby zdrowia, szkołach) znikną bariery architektoniczne i cyfrowe.

Problem dostępności dotyka już 30 proc. naszego społeczeństwa, ale należy pamiętać, że dostępność nie dotyczy tylko osób z problemami ze wzrokiem czy słuchem, ale też osób starszych,
z problemami poznawczymi czy neurologicznymi.

Dostępność oznacza umożliwienie dostępu do informacji zawartych na serwisach www dla wszystkich, co pozwala im postrzegać, rozumieć, nawigować i wchodzić w interakcje.

Większość stron www, BIP, aplikacji mobilnych ma jakąś barierę dostępności, która utrudnia osobom niepełnosprawnym korzystanie z nich. Ważne jest to, aby identyfikować te utrudnienia i sukcesywnie je usuwać. To nie jednorazowe działanie a proces, który musi być ciągły.

Pamiętajmy też o tym, że postępowanie zgodnie z wytycznymi dotyczącymi dostępności poprawia ogólną użyteczność serwisów www, co pomaga w korzystaniu również w pełni sprawnym użytkownikom.

 

Oto kilka pomysłów jak być bardziej dostępnym:

  • Twórzmy proste, zrozumiałe teksty
  • Umieszczajmy opisy do zdjęć
  • Dbajmy o kontrasty oraz możliwość powiększania czcionek
  • Pomyślmy o transkrypcji nagrań wideo
  • Pilnujmy, aby informacje były aktualne
  • Uporządkujmy nasze Menu
  • Sprawdźmy, czy nasza strona posiada dobrą wersję mobilną

 

Przewiń do góry