Technologia SkyCMS

Wprowadzenie

SkyCMS jest naszą autorską platformą, dedykowaną do tworzenia narzędzi dla administracji publicznej. Zaprojektowaliśmy ją jako usługę w formie SaaS (System as a Service). Platformę SkyCMS utrzymujemy w chmurze. Korzystamy przy tym z serwerów zlokalizowanych w Polsce. Dzięki temu jako użytkownik naszego systemu, zyskujesz gwarancję bezpieczeństwa danych i wprowadzania wszystkich niezbędnych aktualizacji.

Nie musisz się martwić o kwestie techniczne - to my się nimi zajmiemy. Możesz w pełni skupić się na rozwiązywaniu spraw Twojego urzędu i obsłudze mieszkańców.

SkyCMS integrujemy z naszymi usługami dla administracji:

 • aplikacją mobilną obywatel.mobi,
 • Biuletynem Informacji Publicznej,
 • Systemem głosowania i obsługi rady Rada365.

Zalety chmury i licencji SaaS

 • nie wymaga kosztownych nakładów związanych z zakupem sprzętu i oprogramowania oraz dostępu do Internetu.
 • pozwala szybko uruchomić i wdrożyć rozwiązanie.
 • obniża koszty utrzymania aplikacji, dzięki przeniesieniu obowiązków administracji i bezpieczeństwa serwera do specjalistycznej firmy, oferującej zasoby w chmurze (wiele fizycznych maszyn połączonych w farmę serwerów).

Istotą chmury w naszej platformie jest dostarczanie zasobów infrastrukturalnych w sposób zwirtualizowany. Konkretne zasoby obliczeniowe są w niej przydzielane dynamicznie w modelu “na żądanie”. Jeśli Twoja strona potrzebuje większej mocy obliczeniowej, parametry serwera zmienią się w ciągu kilku minut.

Korzystając z chmury, eliminujesz ryzyko utraty danych. Dane są przechowywane w oparciu o węzły danych. Nie stosujemy żadnej macierzy dyskowej. Dzięki temu bezpieczeństwo platformy nie opiera się wyłącznie o jeden punkt przechowywania danych i ich kopii zapasowych.

Chmura zapewnia niezwykle dużą pojemność i skalowalność oraz znikomą podatność na awarie.

Dzięki chmurze dane są replikowane do kilku węzłów sieci. Sieć, w której przechowywane są Twoje dane, działa praktycznie bezobsługowo - samodzielnie dokonuje analizy stanu i integralności danych. W razie problemów węzeł wykazujący dysfunkcję jest zastępowany.

Platforma w chmurze zmniejsza ryzyko utraty kontroli nad informacjami, gdyż Twoje dane są rozproszone na wiele nośników. Nawet w sytuacji wyniesienia nośników poza centrum danych, informacje na nich zawarte będą bezpieczne. Bez dostępu do pozostałych nośników i wiedzy o sposobie zapisu informacji, wyniesione dane są bezużyteczne. Na tym polega przewaga chmury obliczeniowej nad własnym serwerem hostingowym. Jeśli korzystasz z hostingu, wystarczy, że ktoś wyniesie konkretny serwer lub jego dyski, a uzyska dostęp do Twoich danych.

Chmura w SkyCMS to gwarancja bardzo wysokiego poziomu zabezpieczenia Twojego centrum danych przed nieautoryzowanym dostępem i skrajnie zmarginalizowane ryzyko nieautoryzowanego wyniesienia nośników.

W chmurze SkyCMS korzystamy z ochrony centrum danych za pomocą:

 • systemu telewizji przemysłowej (wewnątrz i na zewnątrz),
 • systemu strefowej kontroli dostępu,
 • wizyt gości w eskorcie służb obiektu,
 • systemu sygnalizacji włamania i napadu z automatycznym powiadamianiem zewnętrznej grupy interwencyjnej,
 • listy osób uprawnionych do dostępu wejścia na teren obiektu,
 • zatrudniania pracowników ochrony monitorujący obiekt,
 • monitoringu wszystkich systemów alarmowych 24/7/365,
 • pomieszczenia zabezpieczonego przed skutkami pożaru przez system przeciwpożarowy.

Bezpieczeństwo

Nasza usługa jest świadczona w oparciu o infrastrukturę Centrum Danych Thinx Poland w ścisłym centrum biznesowym Warszawy. Twoje dane są przechowywane na ponad 3 700 m kw. doskonałej technologicznie powierzchni kolokacyjnej, zaprojektowanej zgodnie z międzynarodowymi wytycznymi Tier III dotyczącymi standardów data center, z gwarantowanymi 16 MW zasilania.

Centrum Danych dysponuje zwielokrotnionymi łączami do większości polskich operatorów oraz dostępem do węzłów międzyoperatorskich w kraju (AMS-IX, DE-CIX, LINX, PLIX, Thinx Poland) i w Europie - w Amsterdamie, Frankfurcie i Londynie.

Poza wymianą ruchu w węzłach międzyoperatorskich, wykorzystujemy łącza trzech operatorów klasy Tier-1 do pełnego tranzytu międzynarodowego. Wybrana konfiguracja zapewnia bezpieczeństwo zarówno każdego punktu styku (po dwa styki 10 Gb/s), jak i całości rozwiązania (łącza mają zapas przepustowości wystarczający do przejęcia ruchu w przypadku awarii jednego z nich).

Centrum danych posiada certyfikaty w/g następujących standardów:

 • Certyfikat Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji ISO/IEC 27001:2013
 • Certyfikat Systemu Zarządzania Jakością̨ PN-EN ISO 9001:2009
 • Certyfikat CSA STAR CERTIFICATION 2014
 • Certyfikat PCI DSS
Przewiń do góry